Yüzey Islem Teknikleri

Yüzey Islem Teknikleri

 

Yüzey kalitesi genel ürün kalitesinin çok önemli bir parçasıdır. Metal ürünlerin dayanıklıklarını artırmak ve dışarıdan maruz kaldıklari negatif etkilerden uzun yıllar korumak için malzeme cinslerine göre çeşitli kaplama işlemleri yapılmaktadır. 

Yüzey islem prosesleri ürün gelistirmesinde müsteri beklentilerini fonksiyonel ve dekoratif acilardan karsilamak icin vazgecilmezdir. Kaplama prosesinde, korozyon koruması, yüzey pürüzlülügü, sertlik derecesi, optik yüzey görünüs seçerken dikkat edilmesi gereken yönlerinden baslicalaridir.

Ürünlerin daha işlevsel ve dayanıklı olmalarini sağlamak amaciyla uyguladigimiz teknolojiler sunlardir:

 

Elektropolisaj

Paslanmaz çelik parçaların elektrik akımı ile anodik akım altında kimyasal bir ortamda yüzeyinden mikron mertebesinde sökmeler yaparak, paslanmaz çelik malzemenin parlatılması işlemidir.Her paslanmaz çelik çeşidi için (420-430 ve 304-316 malzeme) farklı formülasyon ve farklı çalışma parametreleri uygulanır. Aşındırma yöntemiyle parlatma yöntemlerinden en iyisidir.

Büyük emekler verilerek üretilen paslanmaz çelik parçalara daha asil görüntü ve kalite kazandırmak için mutlaka uygulanması gereken bir işlemdir. Baslica özellikleri

  • Paslanmaz çeliğe, göze hoş gelen parlak ve dekoratif bir görüntü sağlar

  • Steril ve anti bakteriyel bir özellik kazandırir

  • Yüksek korozyon direnci sağlar

  • Sürtünme direncini düşürür

 

 

Fosfat Kaplama

Fosfat kaplama prosesi, malzemenin korozyon direncini arttırmak, boya/kauçuk kaplama öncesi yüzeyi hazırlayıp tutunmayı kolaylaştırmak, presleme ve soğuk şekillendirme öncesi kullanılarak yağların kolayca absorbe edilmesini sağlamak amacı ile yapılır. Özellikle alüminyum ve galvaniz gibi yapışma problemi olan yüzeylerde, boya tutunmasını mümkün kılar. Demir fosfat,  Çinko fosfat, Mangan fosfat olmak üzere genelde üç tip fosfat kaplama yönteminden söz edilir.

 

 

 

 

 

Çinko galvaniz kaplama

Çinko galvaniz kaplama dekoratif yüzeylerin elde edilmesinde de kullanılmaktadır. Nickel-Krom kaplama görüntüsüne benzediği fakat çok daha ekonomik olmasi nedeniyle giderek yaygınlaşmıştır. 

Kaplama kalitesi için en önemli etken yüzeylerin temizliğidir. Korozyona karşı koruma etkisi kaplama kalınlığı ile doğru orantılıdır. Dekoratif görünütüde buna bağlı iyileşeceğinden, 12µm ve üzeri kalınlıklar tercih edilir.

Kaplama değişik renklerde yapılabilir ve bu nedenle özellikle montaj ve lojistik sektörlerinde parçaların karışmasını engellemek için tercih edilir.

 

Elektrostatik toz boyama

Elektrostatik toz boyama solvent içermeyen bir yüzey kaplama metodudur. Kaplayıcı malzeme, son kat boya tabakasını oluşturan çok ince toz boya partikülleridir.
Toz boya, boya kabininde özel boya tabancaları vasıtasıyla atılır. Tabancadan geçerken elektrostatik yüklenen toz boya partikülleri kabin içinde boyanacak malzemeye yapışır ve kaplama işlemi gerçekleşmiş olur.
Toz boyanın malzeme yüzeyine tam olarak yapışabilmesi için malzemenin de çok iyi bir şekilde topraklanması gerekir. Malzeme toz boya ile kaplandıktan sonra pişirme fırınına girer. 200ºC olan fırın ısısı toz boyanın erimesini ve malzeme üzerine yapışmasını sağlar. Sonuçta çok dayanıklı, ekonomik, çevre dostu, geniş renk yelpazeli ve parlak bir yüzey kaplaması elde edilir.
Solvent içermemesi, yüzey kalitesi, dayanıklılığı, boya geri kazanım sistemi, ekonomikliği ve çevre duyarlılığı elektrostatik toz boyamayı geleneksel boyama işlemlerine göre daha çekici bir alternatif yapmaktadır.

 

> profesyonel parça ve malzeme taşıma sist..
> En önemli birlestirme teknolojisi
> İleri Malzeme Teknolojisi
Ürün Arama

Ürün gruplarina göre arama

Ürün koduna göre arama

Neri Makina Müh. San. Ve Tic. Ltd Sti

+90 224 441 19 17

info@neri.com.tr